OdporúčameZaložiť web alebo e-shop
aktualizované: 01.11.2017 20:47:17 

Základná škola Plavecký Štvrtok

 

Beseda s horolezcom

      V pondelok 12.mája 2008 sme boli na výlete v CVČ v Malackách. Chceli sme spoznať horolezca, ktorý chcel zdolať najvyšší vrch v Novej Guinei. Horolezec Miloš Kuchánek bol na Novej Guinei spolu s dvoma Čechmi a jednou Češkou.

      Táto expedícia nebola jeho prvou, zdolal Mt. Blanc, Kilimandžáro a najvyšší vrch Severnej Ameriky.
Nová Guinea je druhý najväčší ostrov na svete a hovorí sa tam asi 600 jazykmi.600 jazykov je príliš veľa na to, aby si navzájom porozumeli a preto vznikajú na Novej Guinei vojny.
      Ľudia na tomto ostrove žijú jednoduchým spôsobom života akoby v dobe kamennej a je tam takmer nedotknutá príroda.
Vo filme sme videli jednoduché drevené mosty, vyšliapané chodníky, divoké rieky a domordcov.
Domorodci sú odlišní od Európanov. Praví domorodci boli takmer nahí. Dmorodci mali dlhé tmavé vlasy, pomaľovanú tvár a boli ozdobení diviačimi kosťami. Ženy nosili sukne z orchideových listov, neboli pomaľované a ozdobené.
Na Novej Guinei je len jedno mesto a jedno letisko. Ľudia hovoria, že sú tam skúsení letci, ale vraky lietadiel sú všade okolo. Na tomto ostrove je nedostatok mäsa a preto tam je kanibalizmus, hoci bol zakázaný.

                                                                                                                                žiaci 7.triedy

Príspevok do obecného časopisu Štvrtčan

Karneval v ZŠ

Už tradične si fašiangovú zábavu užili aj deti v Základnej škole. Starostlivo pripravené masky predviedli 29.januára 2008 na školskom karnevale. Fantázia a kreativita našich detí nepozná hranice a tak sa v školskej jedálni stretli akční hrdinovia spolu s romantickými princeznami, trpaslíci s Pipi- dlhou pančuchou, zvieratká s vodníkmi a indiánmi. Pri dobrej zábave nechýbal ani klaun a hviezdy hudobného neba, na disciplínu dozerala dokonca „matka predstavená“ v tradičnom mníšskom rúchu. Karneval začal promenádou a predstavovaním masiek a pani učiteľky vybrali spomedzi masiek tú najlepšiu a najoriginálnejšiu. Tento rok prvenstvo získali súrodenci Tyuskovci za ich jedinečné predvedenie babky s dedkom. Tanec a zábavu spestrili súťaže, v ktorých si deti zmerali svoju šikovnosť a obratnosť. Nosenie loptičiek na lyžici, navíjanie špagátika na paličku a párový balónový tanec sú len niektoré z disciplín, v ktorých mohli deti získať sladké odmeny. Vyvrcholením karnevalu bola už tradične bohatá tombola. Napätú atmosféru plnú očakávania vystriedala radosť z výhry zaujímavých cien, ktoré venovali sponzori. Týmto im v mene detí ešte raz ďakujeme.

                                                                                                                                   Mgr. Gabriela Hanousková

 

Príspevok do obecného časopisu Štvrtčan

                                                             Deň učiteľov
 
            Každoročne sa koncom marca stretávajú štvrteckí pedagógovia, aby si pripomenuli svoj deň – Deň učiteľov.
Využívame túto príležitosť na pozvanie svojich bývalých kolegov. Zastavíme čas v spomienkach na minulé roky, hodnotíme zmeny, ktoré sa udiali a plánujeme, čo všetko ešte treba urobiť, aby naše deti boli vzdelané, múdre a vychované. Najkrajšie by bolo, keby sme mohli uplatniť Komenského myšlienku: „ Nech všetko samo plynie, s radosťou a bez násilia.“
                  Posledné roky naše stretnutia organizujeme v priestoroch školy, v dobre známom prostredí, hoci si sľubujeme, že už ďalší rok to zmeníme. No zrejme najkrajšia „vôňa“ nášho povolania je doma – v škole.
Inak to nebolo ani tento rok, 28.3.2007. Zišlo sa nás asi tridsať. Po slávnostných slovách pani riaditeľky Mgr. Emílie Czagaňovej sa nám prihovoril starosta obce PhDr. Milan Paíček. Ako náš bývalý kolega, pedagóg, vie o tomto povolaní podstatné. Správnu atmosféru dotvorili naši žiaci, ktorí krátkym programom vyslovili vďaku za prvé pohladenie, vedomosti, či pochvalu.
                  Spoločne sme si zaspomínali na milé príhody z nášho učiteľského života, v ktorom majú najväčšie miesto naši žiaci. Zhodli sme sa, že naše povolanie prináša do nášho života veľa radosti v podobe žiakov, dnes už dospelých ľudí, ktorí rôznym spôsobom dávajú najavo, že istý čas patrili k tejto škole a majú na ňu a na svojich učiteľov dobré spomienky. Pre nás, učiteľov, je najlepším vysvedčením fakt, že naši bývalí žiaci sú aj úspešní a známi ľudia .
I keď sú v školstve aj problémy, v tento deň sme hovorili viac o príjemných veciach.
Domov sme odchádzali spokojní a rozhodnutí stretnúť sa o rok, dúfajme v plnom zdraví a počte .
 
 
 
                                                                                                                                                                                                        Mgr. Irena Trutzová

Príspevok do obecného časopisu Štvrtčan

                                            Zápis v školskom roku 2008 - 2009
 
 
Sobota 26. januára 2008 bola dňom zápisu šesťročných detí do Základnej školy. Neprišli do neznáma, zápisu predchádzala návšteva školy. Na nej si deti pozreli triedy, zoznámili sa s prostredím, kamarátmi školákmi i budúcimi učiteľkami. V deň zápisu ich v škole najprv privítali ich dôverne známe učiteľky Materskej školy. Pri čakaní si krátili chvíľu rozhovormi, hrami a kreslením. Zápis vykonávali učiteľky Základnej školy Mgr. Pavlína Janotková a Mgr. Mária Juricová. Pokiaľ rodičia vybavili administratívne náležitosti, deti si „vyskúšali sedenie v školskej lavici, hravo osvedčili stupeň školskej zrelosti pri besede s nbsp; pani učiteľkou a vypracovaní diagnostického listu – tu kreslili jednoduché obrázky, cestu do školy , svojho kamaráta. Bez trémy tak ukázali svoju pripravenosť na školskú prácu – úrovňou vyjadrovania, schopnosťou poznať farby, množstvá, tvary, nemenej dôležitá bola aj ich schopnosť odpútať sa na chvíľu od mamičkinej ruky. Pri zápise spolupracovala PhDr. Sidónia Bartakovicsová, pracovníčka Pedagogicko-psychologickej poradne s Centrom výchovnej a psychologickej prevencie v Malackách. Hneď na mieste vyšetrovala úroveň školskej zrelosti detí doposiaľ nenavštevujúcich MŠ, alebo detí, pre ktoré rodičia žiadajú odklad školskej dochádzky. Rodičia si prezreli výstavku školských pomôcok, ktoré pripravia svojim deťom do septembra. Je už tradíciou, že deti čaká prvý deň v škole okrem učebníc aj pekná rozprávková kniha, mnohé mamičky ju objednali. Zápis prebiehal v príjemnej pohode, deti vyhlásili, že sa na školu tešia, už majú pripravenú aj školskú tašku. Možno k tomu prispeli aj drobné darčeky so sladkosťou, ktoré si mohli vybrať. Zostáva už len zaželať deťom i rodičom dobrú prípravu a úspešný rozbeh v septembri.
 
 
 
                                                                                                                                                                                                            
                                                                                                                                             Mgr.Mária Juricová


Príspevok do regionálnych novín Malacko
V Plaveckom Štvrtku 9. mája 2006         
  
Nevšedný vyučovací deň
 
 
V závere mesiaca apríla, 28.4.2006, žiaci VII. a VIII. ročníka ZŠ Plavecký Štvrtok absolvovali exkurziu do hlavného mesta Slovenskej republiky, Bratislavy.
Všetci účastníci sa stretli ráno o 7.30 na železničnej stanici Plavecký Štvrtok. Prvou zastávkou exkurzie bola návšteva Bratislavského hradu. Poprechádzali sa po nádvorí hradu a po hradnom parku, pokochali sa krásnou vyhliadkou na Dunaj. Ďalšie kroky smerovali do neďalekej budovy Národnej rady Slovenskej republiky. Po povinnej vstupnej prehliadke detektorom kovu všetkých vo foyeri privítala sprievodkyňa. Od nej sa žiaci dozvedeli veľa zaujímavostí o histórii a súčasnosti tejto inštitúcie. So záujmom si zasadli za pracovné stoly našich politikov. Na záver prehliadky si  účastníci exkurzie pozreli videofilm o národnej rade od jej vzniku v roku 1848 až po súčasnosť.
Ďalšou zastávkou bolo Múzeum polície. V priestoroch múzea si žiaci prezreli expozíciu, ktorá dokumentuje dôležitú prácu polície. So záujmom si prezerali fotografie a iný materiál rôznych kriminálnych prípadov. Druhá časť exkurzie v Múzeu polície bola venovaná besede o účinkoch drog, ktorá sa uskutočnila po zhliadnutí filmu o drogách.
Zavŕšením dňa bola návšteva Múzea dopravy. Hlavne pre chlapcov to bola asi najzaujímavejšia časť exkurzie. So záujmom si prezerali expozíciu historických dopravných prostriedkov, lokomotív, bicyklov a iných technických vymožeností súvisiacich s dopravou. Unavení, ale obohatení o nové informácie sa vrátili domov.
 
                                                                                                                                  Žiaci 8. ročníka ZŠ Plavecký Štvrtok

Príspevok do regionálnych novín Malacko

V Plaveckom Štvrtku 7.11.2006       
                           „Podoby ľudovej rozprávky“
                                     
 
            Pri príležitosti Medzinárodného dňa školských knižníc /23.10.2006/sa ZŠ Plavecký Štvrtok rozhodla zorganizovať aktivity, ktoré mali prispieť k zvýšeniu záujmu detí o knihy, k rozvoju ich čitateľskej gramotnosti. Súčasne sa škola týmito aktivitami zapojila do súťaže o „ Najzaujímavejšie podujatie školskej knižnice“, ktorú vyhlásila Slovenská pedagogická knižnica.
Pripravili sme aktivity, ktoré sme rozvrhli na celý vyučovací týždeň. Ústrednou témou všetkých činností bola ľudová rozprávka „Pamodaj šťastia, lavička“. V prvom rade sa všetci žiaci na hodinách slovenského jazyka a literatúry zoznámili s rozprávkou. Učitelia zvolili prezentáciu textu osobnou recitáciou. To bol prvý krok k ďalším činnostiam.
Žiaci 2.stupňa porovnali Dobšinského text s veršovanou podobou rozprávky Milana Rúfusa. Niektorým detským recitátorom bola zadaná úloha naučiť sa text naspamäť, a tak vytvoriť pásmo .
Žiaci prvého stupňa na hodinách výtvarnej výchovy rozprávku ilustrovali. Starší žiaci pripravili kulisy k pripravovanému muzikálu a podieľali sa na výtvarnom spracovaní doplňovačky textu rozprávky určenej pre malé deti.
O text doplňovačky sa postarali žiaci výtvarného krúžku, ktorí spolu s pani učiteľkou napísali text na baliaci papier, ktorý potom nainštalovali na magnetickú tabuľu v priestoroch knižnice.
Týždeň pred Medzinárodným dňom školských knižníc sme v priestoroch školskej knižnice nainštalovali predajnú výstavu 76 titulov kníh pre deti rôznych vydavateľstiev. V priebehu týždňa žiaci preukázali svoj záujem o knihy nákupom.
Na hodinách hudobnej výchovy žiaci VI. a VII. ročníka nacvičili muzikál
„ Pamodaj šťastia...“ ,  počas týždňa aktivít ho oprášili a pripravili na premiéru, ktorú sme naplánovali na Medzinárodný deň školských knižníc.
 
Dňa 23.10.2006 sme zavŕšili týždeň aktivít prezentáciou všetkých činností, ktoré sa uskutočnili počas týždňa. Prezentácia sa zrealizovala v priestoroch školskej knižnice, ktorá je umiestnená v školskej klubovni. Tieto priestory využíva škola na hodinách literatúry a organizuje tu recitačné súťaže, školské akadémie.
Miestnosť bola vyzdobená ilustráciami vyrobenými žiakmi 1.stupňa. Akcie sa zúčastnili žiaci celej školy.
Prezentácia sa začala počúvaním krátkej ukážky rozhlasového spracovania rozprávky.
Žiaci VIII. ročníka krátkou prednáškou oboznámili obecenstvo so životom a dielom Pavla Dobšinského a prezentovali jeho dielo ukážkami jeho knižných publikácií.
Žiaci druhého stupňa zarecitovali pásmo Rúfusovej básne „Pamodaj šťastia“.
Deti VI. a VII. triedy v sprievode klavíra zahrali polhodinové predstavenie muzikálu autora B. Felixa, v ktorom použili kulisy vyrobené deviatakmi.
Záver prezentácie bol určený malým deťom, ktoré obrázkami na magnetkách dopĺňali text rozprávky napísaný žiakmi výtvarného krúžku.
V závere akcie pani riaditeľka Mgr.Emília Czagaňová a vedúca školskej knižnice PaedDr. Zuzana Rosenbergová poďakovali pani učiteľkám Mgr. Irene Trutzovej, Mgr. Margite Havlíkovej, Mgr. Zlatici Kolesíkovej a Mgr. Jane Vozákovej za realizáciu celého podujatia. Poďakovanie bolo vyslovené aj všetkým účinkujúcim deťom.
                                                                                                                               Mgr. Zlatica Kolesíková
                                                                                                                                Zástupkyňa riaditeľky